Krkonoše 2.7.2016

Název

Krkonoše 2.7.2016

Popis

Kdo: Spadi, Irilee, farmák
Kde: Krkonoše- Kowary
Kdy: 1 výlet 2.7.2016

Dnešní výlet začal přejezdem do Horní Malé Úpy na polskou stranu, odtud serpentýnami pěkně dolu až do Przełęcz Kowarska. Po cestě nám to nedalo a tak jsme sesbírali alespoň část zdejšího rozsáhlého trailu.
Od autobusové zastávky Przełęcz Kowarska, která je i mimochodem začátkem Kowar (je zde i keš GC5444Z, rozsáhlé parkoviště), jsme se vydali necelé 3 km k nedalekému železničnímu tunelu, který býval a je chloubou na železniční trati z Jelenia Góry do Kamienna Góry. Od zastávky autobusu jsme došli do nedalekého Ogorzelca odkud polské mapy v navigaci nemaje jsme šli téměř naslepo. Zde se nás ujal jeden z místních starousedlíků, který nás doprovodil až několik stovek metrů od vchodu do tunelu. Pak již nám skoro nic nebránilo projít se opuštěným železničním tunelem, který je jedním z nejdelších tunelů v Polsku. Na místě se nachází pro příznivce geocachingu i krátká multina (GC1TPJE), kde nalezení zejména první stage je hodně obtížné.
Tunel byl postaven v roce 1905 a jeho délka je cca 1025 metrů. Pro místní slouží jako zkratka z Kowar do Ogorzelce. To ho řadí mezi nejdelší tunely v Polsku. Na mnoha místech již chybí koleje, tak jsme se nemuseli obávat průjezdu vlaku. Začátek tunelu vypadá zatopený vodou, nicméně nenechte se odradit. Řádově 100 metrů se dá suchou nohou projít po zbylých pražcích a kolejích. V tunelu je ve větší části sucho, sem tam po stěnách teče voda, zhruba v polovině tunelu je menší vodopád a krapet vody. Stěny jsou pokryté malými krápníky. V tunelu je tma, proto je vhodná čelovka, ale i za svitu světla z mobilu se dá celkem pohodlně projít na druhou stranu tunelu. A celý průchod tunelem má tak nezapomenutelnou atmosféru. Zpátky na parkoviště se trmácíme horem přes tunel cestou necestou a pak již jen vzhůru do civilizace čili do Kowar.

Kowary leží na úpatí Krkonoš a Janovického rudohoří, v jihovýchodní části Jelenohorské kotliny. Městem protéká potok Jedlica. Katastr obce má různorodý reliéf (420 – 1280 m n. m.), což značí rozmanité klimatické podmínky. Na jihozápadě katastru obec hraničí s Českou republikou. Historické centrum zaujímá přímý střed města. Jsou zde historické domy, které vznikly pod vlivem typické architektury stavěné ve Slezsku na přelomu 18. a 19. století. Nejzajímavějších a nejvíce dochovaných budov stojí na ulici 1 Maja. Několik z nich si zachovalo barokní uspořádání a rokokovou fasádu, ale většina je v klasicistním slohu. Nejpozoruhodnější část historického centra je dnes pěší zónou. (zdroj wiki)

Za návštěvu zde především stojí místní miniatury a nedaleký uranový důl , toto jsme bohužel nějak nenavštívili tak snad někdy jindy. jelikož jsme hladový odjíždíme směr ČR na nějaký ten dlabanec.

Období

Statistiky

  • 41 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Olympus E-620

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Krkonoše 2.7.2016
Komentáře Přidat